Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Jak na dłoni - Blog Jacka Żakowskiego Jak na dłoni - Blog Jacka Żakowskiego Jak na dłoni - Blog Jacka Żakowskiego

21.07.2016
czwartek

Schetyna albo śmierć

21 lipca 2016, czwartek,

Schetyna robi czystkę. Dobrze to nie wygląda. Ale Platforma nie ma teraz wyglądać. Ma działać. Musi być skuteczna. Czyli musi być jedna.

Platforma zmarnowała pół roku. Podobnie jak reszta opozycji. Dzięki Bogu na razie to tylko pół roku. Ale cała opozycja, choć bardzo się stara, wciąż jeszcze nie pozbierała się z wyborczej traumy. Chodzi nie tyle o szok wywołany samą utratą władzy, ile o przejęcie jej przez sejmową większość, która działa w nieznanym wcześniej stylu. Na ten, najoględniej mówiąc, „nowy styl” PiS nikt w Polsce nie ma dobrej, skutecznej odpowiedzi. Podobnie jak PO nie mają jej Nowoczesna, Kukiz’15, PSL, żadna partia opozycyjna. Ani nawet KOD.

Z tego, że opozycja wciąż nie ma dobrej odpowiedzi na działania PiS, trudno robić komukolwiek zarzut. Bo umawialiśmy się na brydża, a rozdający jedną ręką trzyma innych na muszce, kiedy drugą wyciąga sobie z talii karty, jak mu się podoba. Szok objaśnia bezradność, ale niczego nie rozwiązuje.

Teraz zaczyna do wszystkich docierać, że PiS gra w jakąś inną grę. Nie wiadomo jeszcze, jaka to jest gra, ale wiadomo, że w nowej grze każdy musi siebie na nowo wymyślić. Zwłaszcza że społeczeństwo wchodzi w tę grę bez specjalnych oporów, a spora część nawet z entuzjazmem.

Bezsilność opozycji jest dla niej frustrująca. Może nawet bardziej niż sama porażka, której przecież można się było spodziewać. Frustracja pogarsza sytuację, bo blokuje szukanie odpowiedzi, spychając opozycję w piekło rozliczeń i kombatanckich swarów. To ułatwia PiS jego grę.

Dopóki opozycja nie pozbędzie się syndromu „kombatanckich swarów”, dopóty rządy PiS będą niezagrożone. To dotyczy rozdrobnionej lewicy i relacji PO-Nowoczesna, ale też sytuacji w PO. Platforma musi wreszcie skończyć wojnę domową.

Czas walki o władzę w PO musi minąć. Czas zacząć poważnie walczyć o władzę w Polsce. Sytuacja stała się zbyt trudna, by wyborcy PO gotowi byli dalej cierpliwie, z wyrozumiałością, patrzeć na coraz bardziej żenujący spektakl podchodów, docinków, grymasów i dąsów wymienianych między częścią obozu byłej premier, który przegrał wybory prezydenckie, parlamentarne i wewnątrzpartyjne, a obozem Schetyny, który zdobył fotel szefa partii.

Schetyna jako szef partii musi ten spektakl zakończyć. Inaczej skończy się PO. Politycy Platformy muszą więc dokonać wyboru, czy idą ze Schetyną czy z PiS. Bo mrzonki o rokoszu w partii i zakładaniu jakiejś nowej formacji są równoznaczne ze wsparciem dla PiS. Na żadną nową liberalno-konserwatywną formację miejsca w Polsce nie ma, Ewa Kopacz nie jest charyzmatyczną liderką zdolną do jej stworzenia, a Donald Tusk – przyszły ewentualny patron opozycji – do Polski się chwilowo nie wybiera.

Można więc żałować (lub nie) usuniętej przez Schetynę trójki niesfornych polityków (ja za nimi nie płaczę), ale nie warto się z nimi solidaryzować. To nie są orły mogące zbawić Platformę i tym bardziej Polskę. A bujając partią, mogli ją dalej topić.

Platforma Obywatelska nie jest partią moich marzeń i nigdy nią nie była. Grzegorz Schetyna nie jest moim idolem i nigdy nim nie był. Ale na prawicy nie ma innej demokratycznej partii posiadającej zasoby pozwalające na przeciwstawienie się PiS. Ta partia powierzyła przywództwo Grzegorzowi Schetynie. Jeśli chce swoje zasoby wykorzystać, by kiedyś zmienić władzę w Polsce, musi mu teraz pomóc w ich uruchomieniu.

To nie będzie łatwe między innymi dlatego, że bardzo dużo musi się w PO zmienić, ale jest to w dwa lub trzy lata możliwe. Platforma Schetyny ma szansę zrobić coś dobrego. Platforma walcząca ze Schetyną może tylko wzmocnić obecną władzę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 35

Dodaj komentarz »
 1. Jeden wódz, jedna partia, jeden lud.

 2. Głosowałem do Sejmu na Partię „Razem” i moje zasady „gry” są proste: Sejm wybrany w sposób nieproporcjonalny, większościowy (37,5 % głosów daje 50+% mandatów) został powołany w sposób łamiący konstytucję (art. 96, p. 2), a tym samym obecny „Sejm” jest nielegalny, a jego ustawy, uchwały i nominacje nie mają mocy prawnej, czy taki „Sejm” ma poparcie większości społeczeństwa, administracji i służb siłowych, czy też nie.
  Nawet jeśli uporczywe powtarzanie tej prawdy nic obecnie nie zmieni, trzeba to robić ad nauseam, aby nikt nie mógł później powiedzieć, że legalność pisowskiej władzy nie była kwestionowana.

 3. Wywalenie Protasiewicza – toż tego „gnoja” należało wywalić już dawno. Za KGHM. Ale Tusk – nie pozwolił. PO – już nic dobrego zrobić nie może.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Liderami opozycji okazali się Kamila Gasiuk i Borys Budka.
  Razem z upływem czasu poradzą sobie z PiSem.

 6. Pisząc o sfarze kombatantów (piąty fragment bloga) miał Pan zapewne na myśli swary. Poglądów politycznych nie ocenia się, ale przestrzeganie zasad ortografii – tak.
  Oczywiście rozumiem pośpiech dziennikarza i w mojej uwadze nie ma cienia złośliwości.
  Choć mógłbym zapytać, czy tygodnik „Polityka” zatrudnia jeszcze korektora?
  Jednak jako wierny czytelnik Pańskich publikacji proszę, aby Pan trochę zwolnił. Wiem, że czołowi autorzy, do których Pan należy, są na ogół tytanami pracy. A ja chciałbym, aby Pan – wytrawny publicysta – na długo nam wystarczył.

 7. To nie czystka tylko dozynki.
  Im szybciej sie ta postubecka platforma rozpadnie tym lepiej. Pierwsze jaskolki juz widac. To wlasnie te dwa ryjace pod soba obozy: Schetyny i Kopacz.

  „(…) a Donald Tusk – przyszły ewentualny patron opozycji – do Polski się chwilowo nie wybiera”
  Tak. Jest poza zasiegiem polskiej sprawiedliwosci i pod ochrona Merkel. Do Polski moze ewentualnie wrocic, gdy salon znow zdobedzie poparcie wyborcow, ale to niepredko. Na razie, gdyby nie przykleil sie na druga kadencje do swego europejskiego stolka, Merkel bedzie musiala znalesc mu jakas inna fuche. I bez watpienia znajdzie. Tak cennych agentow nie pozostawia sie w pol slowa i w rozkroku a uslugi jakie Tusk oddal Niemcom (naszym kosztem) sa nie do przecenienia.

  „Platforma Obywatelska nie jest partią moich marzeń i nigdy nią nie była.”
  Z tonu panskich artykulow wnosic mozna, ze panskim idealem partii jest PZPR przemalowana na UD(ecje) albo UW(oli). Jaka szkoda ze swiat sie zmienia i stare idealy trafiaja na strych, do skrzyni z makulatura, bo moznaby jeszcze sprobowac wyciagnac z trumien i poswiecic spoleczenstwu w oczy takimi autorytetami moralnymi jak Geremek, Kuron, Mazowiecki czy Skubiszewski a tak pozostaje nam tylko Schetyna i Kopacz.

 8. * * * * * * *
  „na prawicy nie ma innej demokratycznej partii posiadającej zasoby pozwalające na przeciwstawienie się PiS.”

  1. PO nie jest „na prawicy” – PO nie ma jednoznacznych poglądów w żadnej sprawie poza jedną: zgodzą się ze wszystkim co pozwoli im zdobyć i utrzymać władzę

  2. W czym PO jest bardziej demokratyczna np. od Kukiz’15 czy Korwina?

 9. „Schetyna albo śmierć”

  Na jedno wychodzi. I to jedno to jest Kaczyński.

  Niech to PO razem z tym swoim PiS-em spada. Razem z innymi telewizyjnymi gangami partyjnymi.

 10. Słucham/czytam myśli opozycji. Oni są nierealni jak polski dobrobyt. Nie mają wyborcom PiS nic do zaoferowania. Partia ta kupiła 2-3 mln elektoratu ubogiego. Nawet jeśli cofnie się z części darów 500+ to nie tym ludziom, a oni wybronią swoją kasę przy urnach. Opozycja żrąca się sama zjada własny ogon, są nierealni dla przeciętnego Kowalskiego, któremu wisi Trybunał, Konstytucja, demokracja. Nawet jeśli ktoś chce aby prosta Polska zrozumiała co rządzący robią złego, to nikt nie robi nic, aby ludziom pokazywać na czym rzecz polega! To jest traktowanie polowy potencjalnego elektoratu jak bezmózgie niemoty. Obywatel ma w d. spadek PKB, inflację. PiS ma nie kwestionowanego lidera, który trzyma swoich króciutko przy pysku. I wie jak celnie uderzać w populizm. Jeśli CBA głębiej sięgnie do wydawania funduszy UE na poziomie województw i wywlecze mnóstwo przewałów, wybory samorządowe PO/PSL ma z z głowy. Bez tamtych stołków i pieniędzy po linii- zejdą na poziom partii kanapowych. PiS urządza Polskę pod własne potrzeby. Od A do Z. Nikt mu w ty nie przeszkadza. Jak urządzi-
  opozycja będzie kosmetyczna. Jak w Rosji, na Białorusi czy w Turcji.

 11. „Dzięki Bogu, na razie to tylko pół roku.” ???

  W wariancie optymistycznym PO zmarnowała 4, roku. W pesymistycznym 8,5.

 12. Schetynie niestety tak samo daleko do orla jak tym, ktorych wyrzuca z partii. Moim zdaniem jeszcze wieksze upodabnianie sie do PiS-u nie przysporzy PO poparcia.

 13. Bardzo mi się podoba ten sposób pisania. Bez owijania i snucia, bez fochów i dąsów na rządzących. Można się z treścią zgadzać albo i nie, ale to wreszcie ten styl. I otwiera drogę do działania a nie czekania w nadziei, że Obama pogrozi paluszkiem. W porównaniu z Erdoganem i tak szkoda paluszka.
  Ja osobiście mam z tym inny problem: Wybór między Kopacz, Schetyną i Tuskiem to wybór między dżumą, cholerą i gruźlicą. Pytanie, czy wszyscy oni nie zgrali się już tak bardzo, że nie wiadomo, do czego mogą być potrzebni. A ze Schetyną droga do zwycięstwa też raczej wyboista niż wybrukowana.

 14. „Gardzę tą partią, a rozwinięcie skrótu PO – „Partia Oszustów” jest jak najbardziej na miejscu. Tak, to oszuści”. „POlityczne obszczymury”

 15. Platforma ma struktury. Platforma ma zasoby. Platforma ma jedność. Platforma ma Schetynę. Ale jedno pytanie, po co oni mają to wszystko? Aha, żeby wdrażać swój program i zwyciężyć w wyborach. Ale jak zbudować program bez dyskusji, w której pojawiają się różne głosy? Prawda, po co dyskusja skoro są Schetyna, zasoby i struktury.

 16. PO juz jest skonczone. Proces rozkladu bedzie sie jedynie posuwal w czasie. Tusk dosyc skutecznie pozbyl sie co mlodszych i zdolnych, majacych zapal i energie. Troche pozostalych dinozaurow w Po zniecheca do tej partii. Nie sa w stanie zaproponowac niczego nowego ponad to co reprezentowali.

 17. Szczerze mówiąc, to ani Schetyna ani Kopacz nie mają najmniejszej szansy na skonsolidowanie PO a tym bardziej na pokonanie Kaczyńsiego i PiS. To nie ten format i polityczny ciężar. PO potrzebuje od zaraz kogoś nowego. Im prędzej tym lepiej.

 18. Może najpierw jakiś program, potem dyskusja nad programem ,chciałbym wiedzieć co proponuje Platforma, poza tym , że PIS jest okropny, to ja wiem. No oczywiście, że chcemy zostać w UNII, ale szczegóły!

 19. Schetyna nie posiada ani charyzmy, ani politycznego instynktu jak Tusk, ani demokratycznych pryncypiów. Jedyną jego siłą napędową jest żądza władzy. Dlatego stawia Pan na przegranego konia.

 20. Warto wyobrazic sobie wiekszy obrazek. Czyli implozje PO.

  Moze to dobra opcja dla Rzeczpospolitej!?!?!?

  10 lat temu wyobrazalem to sobie jako implozjie PO i PiS w wersji rokoszu K.Marcinkiewicza, ktory nad glowami Tuska i Kaczynskiego tworzy POPiS pt. TERAZ POLSKA. Dla ludzi politycznegho srodka.

  (gdzies w sieci jest pewnie moj post na ten z 2006 r. uduszony przez wlascicieli Salonu.24 a pozniej Tok ™ wraz z moimi blogami na tych portalach)

  Zajmowanie sie ruchawka w PO czy swiatem pokemonow Kaczynskiego nie na sensu, Redaktorze.

  Warto zajac sie RZECZPOSPOLITA/Europa XXI wieku. To swiat realny 82 % Polakow AD 2016 i naszych dzieci i wnukow .

  Zajmujmy sie tym, na co warto tracic czas, pls.

 21. …tylko jednosc !! bez wielkich hasel ale razem panowie,bo chamstwo i pycha PIS i,,blogoslawienstwo,, biskupow moze sprawic ze staniemy nad przepascia a J.Kaczynski smialo zrobi krok do przodu !!!

 22. Przerażające, że ludzie typu Petru mają sztuczne i nieobiektywne wsparcie w tvn24, co do której standardów mam wątpliwości. Petru to drugi medialny Stan Tymiński, czy tego chcemy dla naszej demokracji?! Partia Petru, człowieka wielkiego biznesu, została ufundowana na infantylnej nienawiści do Donalda Tuska, Tusk nie chciał już prywatyzować, zlikwidował OFE, których to nie ma żaden cywilizowany kraj europejski. Petru człowiek banksterów ma gwarantowac dalsze dojenie polskiego społeczenstwa. Co ciekawe cały bałagan pisowskiej demokratury istnieje dzięki panu Petru, gdyby nie zabrał głosów PO, PIS nie miałby dziś większości. Teraz milioner Petru z Nowobogackiej wylewa krokodyle łzy, a to dzięki niemu Kaczyński ma władzę.

  Kuriozalna jest nazwa Nowoczesna to partia w stylu staroukraińskim, to partia oligarchów. Platforma jaka jest taka jest, ma swoje wady, ale jest to prawdziwa partia a nie partia-wydmuszka pana bankiera Petru. Partia Petru to partia darwinizmu finansowego, jej program 16% VAtu, PITU i CITU to prostactwo ekonomiczne, nie istnieje coś takiego w żadnym kraju zachodniej Europy. Co to przyniesie – chleb będzie miał VAt podniesiony z 5% do 16%, a bogatym spadnie cena Lexusa bo vat na samochody spadnie z 23% na 16%. Taka partia, gdyby media wzięły się za solidną pracę miałaby 0,001% poparcia. Ale media wolą informować o wypadkach samochodowych i celebrytach itp itd.

  Petru nie jest świeżym politykiem, kilkanaście lat temu był działaczem partyjnym skrajnie liberalnego skrzydła Unii Wolności.
  Pan Petru mówił we wrześniu bezkrytycznie o przyjęciu przez biedną Polskę muzułmanów wg projektu KOmisji Europejskiej, czyli 7% zalewu rocznie, oznacza to w liczbach od 70.000 do 100.000 muzułmanów rocznie!!! Ten człowiek jest infantylny, nie ma charyzmy, a jak zaczyna mówić coś szczegółowego to słychać bełkot i brak logicznego myślenia. Jego partia złożyła niedawno swoją dopiero pierwszą ustawę o związkach zawodowych. I co się okazało? Sędziowie Sadu Najwyższego powiedzieli, że jest to nieprofesjonalnie napisane. Ostatnio udzielił wywiadu w gazecie i powiedział, że „Jarosław KAczyński przekroczył Rubikoń” tak RUBIKOŃ, ten ćwierćinteligent myślał, że to koń więc wymyślił nowe słowo Rubikoń. Człowiek wysunięty przez Balcerowicza i część mediów, sam nic nie osiągnął i to widać, słoma z butów wyszła. Jedyne jego osiągnięcie to zachęcanie do brania kredytów we frankach. Ekspert amator. To człowiek wystawiony przez bankierów czyli oligarchię. Jego wygadana koleżanka zapłaciła sąsiadce 4.500zł za jeden dzień szkolenia medialnego.

  Kolejne wypowiedzi Petru to: „konstytucja 3 maja dalej obowiązuje”, „Tusk uciekł do Brukseli” i „widzę światełko w tunelu”. Pihowicz myślała, że inwokacja to inwektywa, blondynka na pytanie dziennikarza Polsatu o najwybitniejszego polskiego polityka powiedziała profesor Bartoszewicz [chodziło jej o Bartoszewskiego], a pani starsza z sejmowej trybuny krzyczała do PISU, że to jest „szczyt zenitu”. PO PROSTU ŻENADA! Jest tego więcej, a najlepsi w wynajdowaniu ćwierćinteligencji u nuworyszy od Balcerowicza i Petru są dziennikarze Polsatu, ostatnio Pihowicz została zapytana o program partii i… zatkało ją to było żenujące. Mnie tez pewne rzeczy w Platformie denerwowały, ale demokracje dojrzałe mają partie polityczne istniejące dziesiątki lat. Platforma nie jest doskonała, ale nie jest też zła. Wyobrażacie sobie by NIemcy zagłosowali na partię bankiera o niskim poziomie wiedzy i i inteligencji?

  Platforma też zaczynała mnie denerwować, ale będę dalej glosować na PO, bo pan Petru to człowiek zagrażający polskiej demokracji. Smuci mnie, że ludzie tak szybko zapominają, ile dobrego zrobiła PO. Chcemy mieć solidną demokrację, to nie obrażajmy się na partię i nie głosujmy na zupełnie nieznanych ludzi. Nie ufam Petru, dalej pomimo błędów będę głosował na PO. Spójrzcie na Niemców, wielu nie podoba się migracyjna polityka Angeli Merkel, ale tam nie do pomyślenia jest głosowanie na przedstawicieli banków, niestety zbliżamy się do Ukrainy i ich sejmu pod tym względem.

  Nowoczesna? To Nowoczesna Oligarchia, najbardziej pasuje do nich nazwa Nowobogacka.

  Chcecie się pośmiać, a może popłakać to wpiszcie na youtubie
  pihowicz polsat
  oraz
  bartoszewicz polsat nowoczesna
  I przekażcie to dalej, wszyscy moi znajomi, którzy głosowali na Nowoczesną, teraz wracają do głosowania na Platformę, bo sa zniesmaczeni.

  Apel do redakcji Polityki, by napisali artykuł o niskim poziomie partii Petru, oraz o tym, jak ta partia pojawiła się w sondażach. Nikt o niej nie słyszał, a w sondażach miała już 7% rok temu. Jak niby respondenci mieliby odpowiadać, że na nią zagłosują, skoro nikt o niej nie słyszał? Teraz, co miesiąc wszystkie sondażownie dają Nowobogackiej 9%, a tylko jedna zawsze dwa razy więcej czyli 18%. To jest skandal. Tak, jestem wyborcą PO i widzę, co się dzieje.

 23. Nie byłem i nie jestem zwolennikiem PO. Myślę, iż Schetyna dobrze zrobił pozbywając się tych nie lubianych (a może i szkodzących) członków. Podałbym jeszcze więcej nazwisk.
  Niemniej, wieszczę iż Platforma się już nie podniesie. Powinna się rozwiązać i stworzyć coś nowego. Na bazie nowych ludzi. Bo jak znowu będą tam Szejnfeld, Grabarczyk, Nowak, Mucha i Niesiołowski – to widzę to czarno…
  A co z KOD-em? Już zupełnie przycichł?

 24. Schetyna albo śmierć?
  Raczej inaczej: Schetyna jest śmiercią.
  Jest to polityk tak mdły, niekompetentny jako urzędnik państwa (minister SZ), tak ściśle niecharyzmatyczny, niebłyskotliwy, niewymowny, niebystry, nie na miejscu w takiej partii i w takim czasie, że w żadnej mierze nie wyprowadzi PO z głębokiego kryzysu, któy jest kryzysem bardziej wewnętrznym niż przychodzącym od brzydkiego PIS-u.
  Nie ożywi partii, nie tchnie w nią nowego życia. Może zrobi w niej Wojny Gwiezdne, ale nie wywoła Nowej Nadziei. Skiśnie on i skiśnie z nim PO.
  Jako przywódca PO jest bardzo wygodnym, bo żadnym, przeciwnikiem dla Kaczyńskiego.

  Zgoda, PO potrzebuje wewnętrznej klarowności i takiego ustawienia zaprzęgu, by był ciągnięty w jednym kierunku. Rzecz w tym, że jakieś głowy muszą ustalić, co to za kierunek. Przywódca nie ustali – nie ta głowa. Musi się więc zgodzić z inymi, żeby kierunek wspólnie ustalić. Muszą więc być chętni do pracy ze Schetyną ustalacze, a sam Schetya musi bc grzeczny wobec tych, co mają większe od niego głowy.
  Spełnienie tych warunków będzie brdzo trudne, na granicy niemożliwości.
  PO nie jest spojona żadną żywą, poważną, państwową i wyzwalającą pasję ideą. Nie jest jasne, czy kiedykolwiek była, pomijając dzień, w którym trzech tenorów” wskoczyło na pudło, znaczy, na platormę i coś rzekło w sprawie „obywatelskości”. Jak już rzekli, tak się zaraz pokłócili.

  Nie widać ani osoby, ani siły zdolnej naprawić nędzę PO i dać jej życie, którego bodaj nigdy nie miała.
  Jak czegoś takiego nie ma, to nie ma nic.

 25. Przerażające, że ludzie typu Petru mają sztuczne i nieobiektywne wsparcie w tvn24, co do której standardów mam wątpliwości. Petru to drugi medialny Stan Tymiński, czy tego chcemy dla naszej demokracji?! Partia Petru, człowieka wielkiego biznesu, została ufundowana na infantylnej nienawiści do Donalda Tuska, Tusk nie chciał już prywatyzować, zlikwidował OFE, których to nie ma żaden cywilizowany kraj europejski. Petru człowiek banksterów ma gwarantowac dalsze dojenie polskiego społeczenstwa. Co ciekawe cały bałagan pisowskiej demokratury istnieje dzięki panu Petru, gdyby nie zabrał głosów PO, PIS nie miałby dziś większości. Teraz milioner Petru z Nowobogackiej wylewa krokodyle łzy, a to dzięki niemu Kaczyński ma władzę.

  Kuriozalna jest nazwa Nowoczesna to partia w stylu staroukraińskim, to partia oligarchów. Platforma jaka jest taka jest, ma swoje wady, ale jest to prawdziwa partia a nie partia-wydmuszka pana bankiera Petru. Partia Petru to partia darwinizmu finansowego, jej program 16% VAtu, PITU i CITU to prostactwo ekonomiczne, nie istnieje coś takiego w żadnym kraju zachodniej Europy. Co to przyniesie – chleb będzie miał VAt podniesiony z 5% do 16%, a bogatym spadnie cena Lexusa bo vat na samochody spadnie z 23% na 16%. Taka partia, gdyby media wzięły się za solidną pracę miałaby 0,001% poparcia. Ale media wolą informować o wypadkach samochodowych i celebrytach itp itd.

  Petru nie jest świeżym politykiem, kilkanaście lat temu był działaczem partyjnym skrajnie liberalnego skrzydła Unii Wolności.
  Pan Petru mówił we wrześniu bezkrytycznie o przyjęciu przez biedną Polskę muzułmanów wg projektu KOmisji Europejskiej, czyli 7% zalewu rocznie, oznacza to w liczbach od 70.000 do 100.000 muzułmanów rocznie!!! Ten człowiek jest infantylny, nie ma charyzmy, a jak zaczyna mówić coś szczegółowego to słychać bełkot i brak logicznego myślenia. Jego partia złożyła niedawno swoją dopiero pierwszą ustawę o związkach zawodowych. I co się okazało? Sędziowie Sadu Najwyższego powiedzieli, że jest to nieprofesjonalnie napisane. Ostatnio udzielił wywiadu w gazecie i powiedział, że „Jarosław KAczyński przekroczył Rubikoń” tak RUBIKOŃ, ten ćwierćinteligent myślał, że to koń więc wymyślił nowe słowo Rubikoń. Człowiek wysunięty przez Balcerowicza i część mediów, sam nic nie osiągnął i to widać, słoma z butów wyszła. Jedyne jego osiągnięcie to zachęcanie do brania kredytów we frankach. Ekspert amator. To człowiek wystawiony przez bankierów czyli oligarchię. Jego wygadana koleżanka zapłaciła sąsiadce 4.500zł za jeden dzień szkolenia medialnego.

  Kolejne wypowiedzi Petru to: „konstytucja 3 maja dalej obowiązuje”, „Tusk uciekł do Brukseli” i „widzę światełko w tunelu”. Pihowicz myślała, że inwokacja to inwektywa, blondynka na pytanie dziennikarza Polsatu o najwybitniejszego polskiego polityka powiedziała profesor Bartoszewicz [chodziło jej o Bartoszewskiego], a pani starsza z sejmowej trybuny krzyczała do PISU, że to jest „szczyt zenitu”. PO PROSTU ŻENADA! Jest tego więcej, a najlepsi w wynajdowaniu ćwierćinteligencji u nuworyszy od Balcerowicza i Petru są dziennikarze Polsatu, ostatnio Pihowicz została zapytana o program partii i… zatkało ją to było żenujące.

  Platforma też zaczynała mnie denerwować, ale będę dalej glosować na PO, bo pan Petru to człowiek zagrażający polskiej demokracji. Smuci mnie, że ludzie tak szybko zapominają, ile dobrego zrobiła PO. Chcemy mieć solidną demokrację, to nie obrażajmy się na partię i nie głosujmy na zupełnie nieznanych ludzi. Nie ufam Petru, dalej pomimo błędów będę głosował na PO. Spójrzcie na Niemców, wielu nie podoba się migracyjna polityka Angeli Merkel, ale tam nie do pomyślenia jest głosowanie na przedstawicieli banków, niestety zbliżamy się do Ukrainy i ich sejmu pod tym względem.

  Nowoczesna? To Nowoczesna Oligarchia, najbardziej pasuje do nich nazwa Nowobogacka.

  Chcecie się pośmiać, a może popłakać to wpiszcie na youtubie
  pihowicz polsat
  oraz
  bartoszewicz polsat nowoczesna
  I przekażcie to dalej, wszyscy moi znajomi, którzy głosowali na Nowoczesną, teraz wracają do głosowania na Platformę, bo sa zniesmaczeni.

  Apel do redakcji Polityki, by napisali artykuł o niskim poziomie partii Petru, oraz o tym, jak ta partia pojawiła się w sondażach. Nikt o niej nie słyszał, a w sondażach miała już 7% rok temu. Jak niby respondenci mieliby odpowiadać, że na nią zagłosują, skoro nikt o niej nie słyszał? Teraz, co miesiąc wszystkie sondażownie dają Nowobogackiej 9%, a tylko jedna zawsze dwa razy więcej czyli 18%. To jest skandal. Tak, jestem wyborcą PO i widzę, co się dzieje.

 26. A przyczyna ?Czas na partie wodzowskie.A to oznacza zniszczenie demokracji wewnątrzpartyjnej.Nastapił powrót do czasów komuny.Chociaż u jej schyłku Pzpr była demokratyczna.Bo np. ,Jaruzelski chciał zrezygnować ,gdy frakcja twardogłowych chciał wojny z Solidarnością.A pan Grzesio uważa jak Gomułka ,że frakcji być nie może .I to nie głupota a błąd.U Tuska było odwrotnie.Nawet pana Grzesia nie wyrzucił za aferę hazardową.Pozostaje pytanie czy partie wodzowskie długo wytrzymają m ilczenie owiec?Choroba despotyzmu może trwać długo ale w końcu ,ale przyjdzie uzdrowienie ,daj boże za życia despotów ,aby zostali osadzeni za niecne czyny.

 27. Rosądne wypowiedzi w Loży Prasowej. W przeciwieństwie do pana po drugiej stronie.

 28. Kolejny „wycierający sobie” hasłem ,prawdziwym,kubańskich rewolucjonistów.
  Oni mieli wybór rzeczywisty.
  JM Rokita posłużył się tym hasłem bezczelnie i niegodnie.
  Skończył wybierając miejsce godne dla swego kapelusza i z wrzaskiem „Niemcy mnie biją”.
  Redaktor Szanowny idzie w ślady.
  Nędza polskiej polityki i publicystyki na tym właśnie ,między innymi,polega.

 29. Witam Panie Jacku,
  Prawdę mówiąc chciałbym się raczej odnieść do ostatniego pańskiego wystąpienia w loży prasowej w niedzielę 24 lipca. Mówił pan tam o pladze rozszerzonych samobójstw. Myśl wydała mi się b. intersująca i w zasadzie zgadzam się z nią. Przy okazji jednak wydawało mi się, że nie umiał Pan odeprzeć argumentów dyskutantów dotyczących tego, że plaga ta dotyczy wyznawców islamu. To zupełny absurd. Brejvik-chrześcijanin ok 80 ofiar, uczeń z Finlandii parę lat temu protestant lub prawosławny zadaje się około 10. W Stanach rokrocznie sfrustrowani uczniowie zabijają kilka razy do roku średnio kilkunastu swoich kolegów. O ile pamiętam to prawie za każdym razem są chrześcijanie różnych odmian. Raz parę lat temu był chińczyk więc pewnie buddysta.
  Itd. Czyżby panu też się udzieliła ślepa islamofobia?
  Problemem są przyczyny tych rozszerzonych samobójstw. Frustracja, głęboko obrażona godność itd.
  Niech Pan zwróci uwagę że z im bardziej konserwatywnego, niewykształconego środowiska pochodzi człowiek tym bardziej skłonny jest do myśli samobójczych w sytuacji która wydaje mu się bez wyjścia. Znam przynajmniej dwa takie przypadki. Jeden zakończony samobójstwem, na szczęście nie rozszerzonym.
  Sprawa godności jest b. ważna dla muzułmanów. Przecież prorok nakazał traktować innych jak braci, więc jak nie traktują cię jak brata to..
  Ostatnie ataki w Niemczech pasują tu jak ulał. Przez 2 lata facet się starał o azyl. Bezskutecznie. Prawdopodobnie naobiecywał pozostawionej rodzinie, ze ich ściągnie, pomoże itd. I nici z tych planów. Tylko się zabić:-(
  Pozdrawiam, Milego

 30. Jedynym wyróżnikiem Schetyny jest cziiiiiz, gdy pokazuje podwójną chyba liczbę zębów co przeciętny obywatel.
  Jak on to robi?
  A poza tym jest nudny, bez wyrazu, o jakiejś charyzmie to nawet szkoda gadać.
  Zgadzam się z @Tanaką, że Schetyna to śmierć
  Lepsza była Kopaczka. Na tle pacynki Broszydła – wręcz super.
  Oj, niedobrze, niedobrze.

 31. Budka i Trzaskowski – ten tandem mógłby wiele zmnienić. Gdyby chciało im się chcieć.
  To są nowe, bardzo komptentne, twarze.
  Ale: żeby im się chciało chcieć!

 32. Grzechem Schetyny jest brak dyskusji w PO o odpowiedzialności za klęskę wyborczą i to co ją poprzedzało. Po takiej dyskusji wyleciałoby znacznie więcej osób niż 3 z Kopacz na czele (kampania,układ list, niekontrolowane szaleństwa ministrów-psiapsiółek Kopacz w stylu wielopartyjnej byłej gwiazdy PiS Kluzik (ksywa Drożdżówka etc.). A na razie to wygląda na to, że w PO nie wiedzą nawet dlaczego przegrali 😉

 33. Wszystkiego najlepszego, zdrowia zyczy urodzony rowniez 17 sierpnia…

 34. Szanowny Gospodarzu.
  Urodzinowe życzenia wszystkiego najnaj oraz wielu nowych dobrych tekstów.

 35. Jaka za Schetyny alternatywa dla PIS okazało się, gdy jako cele programowy ogłosił wpisanie zakazu aborcji do konstytucji. Jeśli w innych kwestiach jest równie demokratyczny i obywatelski to biada nam. Poza tym, antidotum na charyzmatycznego JK musi być również ktoś, kto pociągnie za sobą tłumy. I to nie jest kwestia wypracowania stylu, tylko wrodzona umiejętność, której Schetyna nie ma. I może dobrze. Czekam aż wyłoni się ktoś nowy i i na pewno nie z programowo wodnistej PO.

 36. Żakowski: Próba aresztowania Piniora to początek fazy terroru. A dlaczego Pan zamilczał i nic nie odpowiedział na spotkaniu w Zielonej Górze o moim piśmie kierowanym do Pana, Rafała Grupińskiego i senatora Waldemara Sługocki. Jeżeli tak jak Senatorowi nie dostarczył p. Marchewka prowadzący spotkanie to proszę zwrócić się do Senatora, aby przesłał przeznaczony odebrany od p. Marchewki egzemplarz do Pana. Jeżeli p. Senator nie może dostarczyć lub gdy Pan nie ma czasu na nieważne dla Pana sprawy do Obywatela, a dla mnie i dla wielu innych sprawa życia lub śmierci, to dostarczę. P. Pinor miał Sąd i Prokuratora, gdzie może dowieść swojej niewinności. Dla mnie zamiast Prokuratora i Sądu jako dziecko komuny mam pełne ubezwłasnowolnienie i zabezpieczenie na starość w Zakładzie Psychiatrycznym. Pozdrawiam i liczę choć na odpowiedzieć, że został Pan zapoznany z treścią, po to, aby Pan nie nazywał sprawę dla legendy Solidarności terrorem, a na ofiar Prezydent W-wy ludzi pozbawionych rozumu.